header

Årsmöte Kristdemokraterna i Kungsbacka


Kristdemokraterna i Kungsbacka har haft sitt årsmöte och passade på att dela ut vitsippspriset samtidigt
I år fick ”Nattvandrarna” och deras eldsjäl Bengt Norman Kristdemokraternas vitsippspris för sitt mångårigt idoga arbete bland våra ungdomar. Varje år delar Kristdemokraterna i Kungsbacka ut ett vitsippspris som består, förutom äran, även av en vacker glasskål signerad glaskonstnär Eva Elmquist från Fjärås.
Den avgående ordförande Eva Glansén sa när hon delade ut priset: ”Det gäller som Kristdemokrat att aldrig ge upp strävan så barns och ungas uppväxtvillkor alltid kommer i främsta rum. Att tillsammans arbeta så att Kungsbacka är och blir den bästa kommunen att växa upp i. Vi vet att Nattvandrarna har en viktig funktion att fylla genom att synas och verka för en tryggare tillvaro för våra ungdomar nattetid när det ofta inte är så många andra vuxna ute. Vi tackar Bengt och hans kollegor genom ett Vitsippspris för att de aldrig ger upp utan fortsätter vandringen helg efter helg.”
Larry Söder – Kristdemokrat.